Tegoroczne Święto Niepodległości przypada we czwartek. Obchodzimy je tradycyjnie 11 listopada. To symboliczna data wyzwolenia się Polski spod rąk okupantów. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i długotrwałym. 11 listopada 1918 roku zawarto w Campiegne rozejm pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. To właśnie ta data stała się symbolem odzyskania przez Polaków niepodległości po 123 latach zaborów.
Od tej pory Polacy uważali się za ludzi wolnych i niepodległych, ale różnie to później bywało. Niby byliśmy narodem niepodległym, a jednak nie do końca wyzwolonym i wolnym od rządów Rosji i Niemiec. Nasz kraj przeszedł wiele i na cześć wszystkich, którzy przyczynili się do wolności, w takiej formie jaka jest dzisiaj, świętujemy i oddajemy im cześć.
Dzień Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795?1918). Po więcej historii sięgnij do kart encyklopedii.
Jak obchodzimy współcześnie Narodowe Święto Niepodległości?
Czwartek będzie dniem wolnym od nauki i pracy. Można będzie sobie poleniuchować i każdy na swój sposób będzie mógł świętować. Jedni pójdą na pochody narodowościowe, koncerty organizowane w filharmoniach lub na placach starych rynków, inny będą uczestniczyć w biegach organizowanych z tej okazji, a jeszcze inni spędzą to święto w rodzinnym gronie przy świątecznym obiedzie. Mamy wolność, więc z niej korzystamy. Tolerujmy wzajemnie swoje poglądy i zachowania, o ile nie zagrażają innym, o ile nie przyczyniają się do krzywdzenia, nienawiści i zawiści.
Tolerancja przede wszystkim
Na koniec dnia 11 listopada, w telewizji będzie można posłuchać o mniejszych i większych kłótniach, zamieszkach i incydentach, pięknych inicjatywach i paradach. Na forach internetowych poczytać przemyślenia naszego społeczeństwa. Pamiętajmy, każdy z nas jest inny, każdy z nas ma swoje utrwalone wierzenia, ale ważne jest, by nawzajem się szanować i tolerować. Przede wszystkim, każdemu trzeba pozwolić na obchodzenie tego święta na swój własny sposób. Oby był kulturalny, miły i pozytywny. Dzień Niepodległości jest przecież dniem bardzo wesołym, pozytywnym, radosnym i pięknym.
Co jeszcze robimy w Dniu Niepodległości? W jaki sposób możemy go uczcić?
Swoje zadowolenie z życia w Polsce i bycia Polakiem możemy wyrazić ubierając drobne ozdoby narodowe. Rozetki narodowe przypięte do klapy marynarki, płaszcza lub kurtki, biało-czerwony strój, śpiewanie hymnu, zawieszanie flag państwowych na domach i balkonach. To wszystko utwierdza nas w byciu jednym narodem.
Z okazji Dnia Niepodległości można też sprezentować bliskim osobom małe podarunki z symbolami narodowymi. Biżuteria będzie w tym przypadku idealna. Dzięki laserowemu grawerowaniu na stali można nanieść na bransoletkę lub nieśmiertelnik każdy narodowy symbol. Może być to rysunek zrobiony również przez Ciebie. To będzie świetna zabawa w rodzinnym gronie. Możesz zaangażować męża, dzieci, żonę. Możesz narysować swoją własną flagę, orła, rozetkę, obrys granic Polski, biało-czerwony bukiet kwiatów, godło Polski. I wszystko co tylko kojarzy Ci się z Twoim ojczystym domem. Bez problemu każdy Twój rysunek można przenieść na biżuterię. Nowoczesną bransoletkę dla mężczyzny, zawieszkę w formie kła lub nieśmiertelnik w tradycyjnym prostokątnym kształcie.
Dzieci rysują mamę, tatę, rodzinny dom, psa, kota – tak, tak to wszystko jest symbolem małej ojczyzny. 11 listopada obchodzimy nasze duże i małe święto rodzinnego domu. Świętujcie w pozytywnych nastrojach! Niech ten dzień będzie pełen radości, uśmiechu i piękna.
Mam taką luźną refleksję, która zasuwa mi się się co roku: my Polacy nie umiemy się bawić, ani radować z naszych narodowych świąt. Raczej są to przepychanki bardzo upolitycznione. Częściowo tak się dzieje przez wychowanie w poczuci smutku, grzechu, w otoczce religii katolickiej, która narzuca smutek, poczucie winy i kary. Może z pokoleniami to minie i będziemy jak inne narodowości cieszyć się i bawić w takie dni.