Współczesna męska biżuteria to nie tylko spinki do koszul czy klipsy do krawatów. Coraz bardziej rozpowszechnia się biżuteria w formie bransolet, oryginalnych obrączek, kolczyków czy naszyjników.
Pozwala to na zastosowanie różnorodnych materiałów: metali, kamieni, rzemieni, skóry czy tworzywa sztucznego. Brak ograniczeń w ich dostępie daje projektantom duże pole do popisu.
Jaki rodzaj biżuterii jest idealny dla mężczyzny? Z jakiego metalu wybrać biżuterię? Jaki będzie trwały? Jakie metale wymagają pielęgnacji, a jakie nie?
Obecnie najbardziej popularnymi metalami szlachetnymi stosowanymi w wyrobie męskich ozdób są: srebro, złoto, stal 316L, wolfram i tytan.
Srebro i złoto są to metale wartościowe, łatwe w obróbce, dzięki czemu można uzyskać dowolny kształt, wzór. Są to jednak metale wymagające pielęgnacji. Srebro lub złoto traci blask podczas użytkowania, powierzchnia łatwo się rysuje, a w kontakcie z niektórymi perfumami lub np. farbą do włosów może pojawić się brązowy lub czarny osad. Do czyszczenia używa się specjalnych szmatek, ściereczek nasączonych płynem, głębsze zabrudzenia można usunąć myjką elektryczną lub przez pozbycie się zewnętrznej warstwy srebra lub złota. Srebro w porównaniu ze złotem jest tańsze.
Stal szlachetna 316L – jej podstawową zaletą jest trwałość, nie rdzewieje, a dla alergików jest metalem wręcz wymarzonym – nie powoduje reakcji uczuleniowych. Stal jubilerska nie wymaga szczególnego traktowania ani polerowania (choć przy intensywnym użytkowaniu mogą pojawić się zarysowania). Współcześnie stosowana jest coraz częściej do wyrobu zarówno biżuterii męskiej jak i damskiej. Projektanci łączą ją z różnymi kamieniami, kauczukiem lub skórą, początkowo miała szerokie zastosowanie zwłaszcza w piercingu – do przekłuwania ciała, dzisiaj używana jest powszechnie w jubilerstwie.
Wolfram i tytan – są odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosfery stąd nie ciemnieją pod wpływem użytkowania (np. w basenie), nie wywołują również reakcji uczuleniowych. Są to metale trudniejsze w obróbce niż stal szlachetna, jeszcze do niedawna uważano, że wykonanie skomplikowanych i precyzyjnych kształtów z tych metali jest niemożliwe. Z tytanu najbardziej popularne są obecnie obrączki oraz bransolety zegarkowe ze względu na ich trwałość.
stinki do mankietów lepiej ze srebra czy ze stali?
Obecnie w sklepach z biżuterią można dostać zarówno spinki ze srebra, złota oraz stali nierdzewnej – zwanej jubilerską, 316L. Są to najczęściej stosowane materiały do produkcji męskiej biżuterii. Srebro w porównaniu ze stalą jest bardziej miękkie, przez co podczas codziennego użytkowania może pojawić się większa ilość mikro rysek w porównaniu do spinek ze stali. Stal również nie wymaga szczególnego traktowania, natomiast srebro, aby lśniło, należy je od czasu do czasu polerować specjalną szmatką.
Jeżeli chodzi o wybór spinek do mankietów/krawatu raczej radzimy kierować się nowoczesnymi motywami oraz własnym gustem.
Zapraszamy: http://meskabizuteria.pl/spinki_meskie,18,0.html
A jeśli mam do wyboru spinki identyczne pod względem wykonania, to lepiej wybrać srebrne czy stalowe? Rozumiem, że stalowe są bardziej wytrzymałe, więc lepiej je wybrać?
Tak, polecamy ze stali.