Stal 316L, nazywana inaczej stalą jubilerską, nierdzewną, chirurgiczną lub szlachetną. Współcześnie znalazła bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w przemyśle budowniczym, architekturze czy przemyśle chemicznym, ale również w branżach związanych z naszym codziennym życiem: przemyśle spożywczym ( np. sztućce), sprzęt AGD czy dodatki do naszego codziennego stroju w postaci biżuterii.
Stal 316L nie ulega odkształceniom i nie łamie się, nie zmienia koloru, nie ulega zmatowieniu i nie traci blasku, jest hipoalergiczna oraz nie rdzewieje.
Najbardziej odporna na korozję jest seria 300 – dzięki czemu znalazła zastosowanie w medycynie (np. gatunek stali 316L stosuje się do śrub podtrzymujących złamane kości czy drutów do protetyki stomatologicznej) oraz w produkcji biżuterii.
Kolczyki ze stali chirurgicznej zakłada się na miejsce przekłucia. Metal ten od dawna wykorzystywany jest w piercingu: kolczyki do pępka, ucha, brwi czy nosa. W świecie biżuterii ozdobnej pojawiła się w kilku ostatnich latach, a jej fanów ciągle przybywa.
Biżuteria wykonana ze stali szlachetnej 316L konkuruje swoimi zaletami z biżuterią sztuczną i srebrną. Nie wymaga szczególnego traktowania, w przeciwieństwie do biżuterii złotej i srebrnej, nie trzeba jej polerować, nie śniedzieje.
Współcześnie, to właśnie mężczyźni upodobali sobie stalowe wyroby: bransolety, zawieszki oraz obrączki. Stal posiada duże walory estetyczne, oraz daje szerokie możliwości w projektowaniu biżuterii. Nowocześni projektanci łączą stal ze skórą, kauczukiem czy innymi metalami szlachetnymi co daje zaskakujące, cieszące oko efekty.