Biżuteria męska to nowoczesne akcesoria, które obecnie mężczyźni noszą coraz chętniej. Wśród klasycznych ozdób możemy wymienić łańcuszki męskie. Często noszone są jako samodzielny akcent w ubiorze lub zawieszane są na nich krzyżyki, wisiorki i zawieszki. Najchętniej kupowane sploty łańcuszków męskich to te typu pancerka, figaro i bizantyjskie.
Są również nowoczesne i nie nazwane jeszcze sploty łańcuszków męskich. Mamy wybór spośród setek wzorów. Łańcuszki można dostać o różnych długościach i grubościach. Mogą stanowić mocny akcent w stylizacji lub podstawę do zawieszenia swojego ulubionego krzyżyka z pierwszej komunii świętej lub bierzmowania, z którym nie rozstajemy się na co dzień. Łańcuszek w takim zestawieniu nosimy zazwyczaj schowany pod koszulką. Te o bardziej widocznych splotach, grubsze można nosić na koszuli, lekko opuszczone na klatce piersiowej. Sploty łańcuszków męskich są obecnie różnorodne, a projektanci prześcigają się w ich aranżacji.
Oto sploty łańcuszków najbardziej popularne i używane do wyrobu męskiej biżuterii:
Splot BIZANTYJSKI, zwany królewskim
Jest to bardzo oryginalny i pięknie wykonany splot łańcuszka. Zazwyczaj jest noszony w wersji grubej ze względu na wyeksponowanie połączeń ogniw. Mają one specyficzny układ. Jedno ogniwo zahacza o cztery następne. Często wykonuje się go z różnych kolorów ogniw, żeby ładnie uwydatnić jego strukturę.
Splot PANCERKA
Jest najbardziej popularny wśród splotów łańcuszków męskich. Kochają go mężczyźni zarówno w formie łańcuszków jak i bransoletek. Występują w wersji cienkiej jak i bardzo grubej. Ma on postać spłaszczonych ogniw oszlifowanych po bokach. Splot ten przywodzi na myśl pancerz wytrzymały i solidny. Takie też są łańcuszki o splocie pancerki. Ogniwa w tradycyjnej wersji są owalne z dziurką w środku. Obecnie pancerka doczekała się różnych wariacji. Jedną z bardziej popularnych jest podwójna pancerka ? ma ogniwa ułożone blisko siebie i jedno zahacza o dwa następne.
Łańcuszek kulkowy
Jest to nowoczesna forma łańcuszka. Na początku XX w, była stosowana w armii do zawieszania tzw. nieśmiertelników na szyjach żołnierzy. Obecnie jest szeroko stosowany w jubilerstwie do noszenia ozdobnych blaszek, zawieszek i medalików. Wykonuje się go w różnych długościach, grubościach oraz kolorach.
Splot FIGARO
Jest to splot, który swoim wyglądem przypomina pancerkę, w której zostały wplecione podłużne ogniwa. Co 2 lub 3 małe oczka jest zamieszczone jedno większe. Ogniwa są również spłaszczone. Mogą być ozdobione wzorkami, zeszlifowane po bokach, mogą być także prostokątne na zewnątrz.
Splot KORDEL
Jego nazwa została zaczerpnięta od nazwy małych sztyletów, które noszone był przez żołnierzy przy pasku spodni. Zwane były właśnie Kordami i zawieszane były na tego typu łańcuszku. Jego nazwa oznacza sznur z angielskiego „cord”.
Splot Bismark
Nazwa tego splotu została zaczerpnięta od nazwiska popularnego kanclerza Otto Bismarcka. Uwielbiał on nosić łańcuszki i to właśnie ten o splocie bismark był jego ulubionym. Splot ten składa się z owalnych zazwyczaj ogniw połączonych ze sobą w równoległych rzędach.
Splot żmijka
Jest to splot przeznaczony na cienkie łańcuszki. Nie przypomina on tradycyjnego łańcuszka w którym widoczne są owalne lub okrągłe ogniwa. Przypomina raczej szereg modułów połączonych ze sobą w długiego węża. Struktura ich przypomina łuski węża, stąd tez pochodzi jego nazwa.
Splot popcorn
Ten splot przypomina w wglądzie ułożone nieregularnie zbiorowiska kulek. Grube łańcuszki są często lekkie i wyglądają jak napompowany popcorn. Stąd też pochodzi jego nazwa.
Jak widać sploty łańcuszków to niekończąca się opowieść. Można wymieniać i opisywać je godzinami. Do bardziej znanych zaliczyć możemy także splot ankier, splot gucci, singapur, cardano i nonna. To tylko niektóre z tych nazwanych. Wyobraźcie sobie ile jest jeszcze splotów łańcuszków nie posiadających swoich nazw własnych. Są ich na pewno setki.